Obsługa zwrotów w POS wspomaga modułem Trilab POS

Zarządzanie zwrotami w punktach sprzedaży może być wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku częściowych zwrotów lub konieczności cofnięcia operacji. W odpowiedzi na te potrzeby w module trilab_pos wprowadziliśmy nowe funkcje, które usprawniają obsługę zwrotów w POS. Od teraz możliwe jest wykonanie wielokrotnych zwrotów do tego samego zamówienia oraz odwracanie zwrotów w razie pomyłki. Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję działania tych funkcji wraz z praktycznymi przykładami.

Kolejny zwrot do paragonu


Na zamówieniu POS widoczny jest przycisk „Zwrot produktów”, który pozwala wykonać kolejny zwrot nawet wtedy, gdy do zamówienia został już wcześniej wykonany zwrot. Przycisk ten pozostaje widoczny, dopóki wszystkie produkty z zamówienia nie zostaną zwrócone.

Przykład zwrotu całej jednej linii

Na oryginalnym zamówieniu POS znajdują się dwie pozycje: TEST A oraz TEST B.

W celu wykonania zwrotu samego produktu TEST A należy kliknąć „Zwrot produktów”.

Na utworzonym zwrocie pojawią się obie pozycje z ujemną ilością. Zamiast ustawiania ilości 0 przy produkcie, który nie jest zwracany, zalecamy usunięcie tej pozycji. W rezultacie na zwrocie pozostanie tylko produkt TEST A.

Po wykonaniu poprzedniego zwrotu, w razie potrzeby zwrotu produktu TEST B, należy ponownie kliknąć „Zwrot produktów” na oryginalnym zamówieniu. Linie z ilością 0 przy TEST A należy usunąć, pozostawiając tylko TEST B.

Przykład częściowego zwrotu jednej linii

Na oryginalnym zamówieniu POS znajdują się 3 sztuki produktu TEST A.

Aby zwrócić 1 sztukę produktu, należy kliknąć „Zwrot produktów”. Następnie przy produkcie należy zmienić ilość na -1, co spowoduje zwrócenie jednej sztuki.

Aby zwrócić kolejną sztukę produktu, należy ponownie kliknąć „Zwrot produktów” na pierwotnym zamówieniu POS. Na zwrocie automatycznie podpowie się ilość -2, którą należy zmienić na -1, aby zwrócić tylko jedną sztukę.

ponownie należy kliknąć „Zwrot produktów” na pierwotnym zamówieniu. Przycisk „Zwrot produktów” zniknie z paragonu dopiero wtedy, gdy wszystkie produkty zostaną zwrócone.


Odwrócenie zwrotu

Na zwrotach widoczny jest przycisk „Odwrócenie”, który umożliwia „cofnięcie” pomyłkowo utworzonego zwrotu. Funkcję tę należy stosować wyłącznie w przypadku błędów, a nie do rzeczywistych zwrotó

Przykład użycia

Przez pomyłkę utworzono zwrot na całość paragonu zamiast tylko na 1 sztukę produktu.

Przycisk „Odwrócenie” pozwala cofnąć niezamierzony zwrot, robiąc “zwrot do zwrotu” i ustawiając na nim ilość z przeciwnym znakiem. Należy pamiętać, aby nie zmieniać ilości na tym odwróceniu.

Po wykonaniu odwrócenia można przystąpić do utworzenia poprawnego zwrotu z oryginalnego zamówienia POS.

Korekty do korekt

W przypadku pierwszego zwrotu, automatycznie utworzy się faktura korygująca. W przypadku kolejnych zwrotów do oryginalnego zamówienia POS, a także w sytuacji odwrócenia zwrotów, jeżeli zajdzie potrzeba wystawienia korekty do korekty do paragonu, należy utworzyć ją w module Księgowość, poprzez przycisk “Wystaw Korektę” w widoku pierwszej faktury korygującej do paragonu. Analogicznie, jeśli jest potrzeba wystawienia trzeciej korekty należy ją wykonać z widoku ostatniej korekty do korekty. Korekty do korekt nie będą automatycznie tworzone podczas zwrotów w POS, jak ma to miejsce w przypadku faktury korygującej do pierwszego zwrotu.

 


Zwroty Magazynowe

W standardowej konfiguracji Odoo zwroty magazynowe generowane są automatycznie przy tworzeniu zwrotów w POS. Wprowadziliśmy jednak dodatkową opcję, która umożliwia wykonywanie zwrotów magazynowych ręcznie. Opcję tę można aktywować w ustawieniach:

Opcję ręcznego tworzenia zwrotów magazynowych szczególnie polecamy w przypadku wystawiania paragonów na podstawie zamówień sprzedaży z modułu Sprzedaż – szczegóły tej funkcjonalności opisaliśmy w tym artykule.

W trybie „Ręcznie” zwrot magazynowy należy utworzyć samodzielnie, jeszcze przed wykonaniem zwrotu w POS. W przeciwnym razie na zamówieniu pojawi się komunikat blokujący dalsze działanie:

 

Po ręcznym wykonaniu zwrotu magazynowego, przy tworzeniu zwrotu w POS oba dokumenty zostaną automatycznie ze sobą powiązane. Powiązanie to będzie widoczne na zwrocie zamówienia POS w następujący sposób:

Jeśli do jednego wydania utworzono kilka zwrotów magazynowych, podczas zwrotu POS pojawi się okno z możliwością wyboru, którego z nich dotyczy dana operacja:

  




Diesen Beitrag teilen
Stichwörter
Anmelden , um einen Kommentar zu hinterlassen
Różnice kursowe przy zleceniach zapłaty faktur w walutach obcych.