Sprzedając produkty w walutach obcych, zarówno za granicę jak i na terenie Polski, firmy często proszą odbiorców o wpłatę zaliczek, zwłaszcza przy dużych kontraktach. Odoo umożliwia rozliczenie takich transakcji, z przejściowym ujęciem zaliczek w ramach przychodów przyszłych okresów, i rozliczeniem ich przy fakturze końcowej według właściwych kursów.
W przykładzie przyjmijmy, że transakcja sprzedaży opiewa na 1.000 Euro, w tym zaliczkę 600 Euro i płatność końcową 400 Euro. Kurs walutowy Euro dla zaliczki wynosi 4,50 zł/Euro, a dla płatności końcowej 4,75 zł/Euro:
Wystawienie faktury zaliczkowej jest proste – po kliknięciu na SO na przycisk „Wystaw fakturę” wystarczy wybrać typ faktury „zaliczka” i potem określić kwotę zaliczki podając kwotę netto, brutto, lub procent od sprzedaży:
Po utworzeniu faktury pokażą się księgowania: przychody przyszłych okresów, VAT, i kwota brutto, zgodne z wybranym kursem waluty.
Podobnie postępujemy z kolejnymi fakturami zaliczkowymi, jeśli w danej transakcji jest ich więcej.
Na zakończenie transakcji wystawiamy zwyczajną fakturę, i program rozliczy w niej wcześniejsze zaliczki. Aby rozliczyć prawidłowo kwoty PPO i sprzedaży, trzeba tylko przeliczyć i skorygować podane w tych liniach kwoty w PLN w oparciu o kursy: średni ważony z zaliczek dla PPO, i średni ważony z całej transakcji (zaliczki i płatność końcowa) dla przychodów ze sprzedaży. Kwota VAT pozostaje bez zmiany.
Według naszych interpretacji, przyjmowanie domyślnie kursu z faktury końcowej dla rozliczenia całej sprzedaży i PPO jest niezgodne z IAS/IFRS, i Odoo zamierza poprawić ten mechanizm kursowy w przyszłych edycjach programu. U tych z Państwa którzy często stosują zaliczki, lub ich ilość w jednej transakcji jest duża i wyliczanie średnich ważonych byłoby trudne, proponujemy dokonanie modyfikacji automatyzujących te wyliczenia.